Temat pielęgnacji obuwia obejmuje cały rok, lecz w okresie zimowym jego ważność wzrasta znacząco. Spowodowane to jest przez czynniki zewnętrzne, które maja kontakt z naszym obuwiem, czyli woda, śnieg, sól. Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja obuwia pozwoli utrzymać nasze buty zimowe w odpowiednim stanie nie tylko wizualnym, lecz również użytkowym. Dzięki temu nasze botki, trzewiki czy kozaki przetrwają nie tylko aktualny, ale też przyszłe sezony i tu z pomocą służą nam rożnego rodzaju akcesoria do obuwia.
Zabezpieczenie nowego obuwia.
Chociaż może wydawać się to dziwne, bo po co zabezpieczać nowe buty, ale w przypadku obuwia wykonanego ze skór nubukowych i welurowych jest to bardzo ważna czynność, która pozwoli cieszyć się nam dłużej z nowych butów. Obuwie z tego typu skór jest bardziej wrażliwe na kurz i błoto, które wnika w strukturę wierchu skóry. Odpowiednie zabezpieczenie ochroni również przed wnikaniem soli oraz wody, czyli przemakaniem. Najlepszym sposobem jest użycie różnego rodzaju impregnatów do skór i materiałów tekstylnych w postaci aerozoli - spray, a także past, kremów, czy tłuszczy do obuwia.
Czyszczenie obuwia.
Pierwszy i najważniejszy etap czyszczenia przeprowadzamy przed suszeniem, ma on na celu usunięcie zanieczyszczeń i soli. Śnieg, błoto czy kurz usuwamy przy pomocy wilgotnej ściereczki lub szczotki. Sól usuwamy wilgotną szmatką namoczoną wodą i octem w proporcjach 1:1 lub gąbka namoczoną w ciepłym mleku. Po wysuszeniu ponownie czyścimy przygotowując ostatecznie obuwie do etapu konserwacji i impregnacji. Obuwie nubukowe i zamszowe dobrze jest po wysuszeniu przeczesać specjalną szczotką przeznaczoną do tych skór, aby podnieść włoski.
Jak wysuszyć obuwie?
Najczęstszym błędem popełnianym podczas tego etapu jest suszenie na kaloryferach, czy grzejnikach lub w zbyt ich bliskiej odległości. Intensywne suszenie skóry może powodować osłabienie połączeń klejonych oraz wysusza skórę, co może powodować jej pękanie. Najbardziej optymalne jest suszenie w temperaturze pokojowej obuwia z włożonymi prawidłami lub wypełnionego wewnątrz papierem.
Pasty, kremy - po co?
Etap konserwacji i impregnacji ma na celu przywrócenie właściwości skórze, które utraciła w wyniku przemoczenia i suszenia oraz wytworzenia specjalnej warstwy chroniącej przed przemoczeniem. Skóra naturalna nie posiada właściwości wodoodpornych. Konserwację przeprowadzamy na wysuszonym i czystym obuwiu. Pasty, kremy czy tłuszcze przywracają skórze elastyczność - nakładamy je dołączonymi aplikatorami, czy specjalnymi szczotkami lub szmatką. Impregnaty w aerozolu nanosimy spryskując obuwie z odpowiedniej odległości. Obuwie z nubuku lub zamszu przed impregnacją dobrze jest spryskać specjalnym aerozolem w kolorze skóry, aby barwa odzyskała swoja intensywność.